Általános tudnivalók
Mikor kell kiváltanom a lakossági parkolási engedélyt?
- december 2-től folyamatosan kérhető a 2025-ös évre szóló lakossági várakozási hozzájárulás.
A 2024-es évre érvényes engedélyek 2025 január 31-éig érvényesek.
Mennyit kell fizetni a kerületi lakosoknak a parkolásért?
A lakossági várakozási hozzájárulás annak a lakosnak adható, akinek állandó lakóhelye Budapest VII. kerületi várakozási övezet területén van (a lakcímkártyán szereplő lakóhely szerinti címen), az általa megjelölt egy darab gépjárműre, amelynek a lakos az üzembentartója (a kérelmező lakos szerepel a forgalmi engedélyben).
A lakossági várakozási hozzájárulás személyenként egy, háztartásonként legfeljebb két autóra adható ki.
További feltétel az eljárási költségtérítés megfizetése és a kérelem beadásának időpontjában – a parkolásüzemeltető nyilvántartása szerint – a kérelmezett gépjárműre ne legyen 30 napnál régebbi jogosulatlan parkolási esemény miatt kiszabott és nem vitatott várakozási díj és pótdíjtartozás.
Évente lakásonként az első autóra 38.200 Ft-ért (36.000 forint + 2.200 forint adminisztrációs díj), a második autóra 74.200 Ft-ért (72.000 forint + 2.200 forint adminisztrációs díj) válthatja ki a lakossági várakozási hozzájárulást.
Amennyiben ügyfélablakon keresztül igénylik az engedélyeket, a 2.200 forint helyett 1.000 forintot kell fizetni, így ebben az esetben az első autó után 37.000 forintra, a második autó után 73.000 forintra változik a díj.
Mikor/milyen gyakran kell befizetnem a lakossági várakozási engedélyt?
A hozzájárulás összege az engedély kiadásakor egy összegben vagy kérelemre negyedéves részletekben is teljesíthető.
Részletfizetés esetén a hozzájárulás kiadásának feltétele az első részlet befizetése. A további negyedéves törlesztőrészletek fizetési határideje a megelőző negyedév utolsó napja, vagyis 2025-ben
- a második részletet március 31-ig
- a harmadik részletet június 30-ig és
- az utolsó részletet szeptember 30-ig szükséges külön értesítés nélkül teljesíteni.
Amennyiben az utolsó munkanapon teljesítené a befizetést, úgy azt csak személyesen, az ügyfélszolgálatunkon tudjuk feldolgozni.
Igénylés menete
Online ügyintézés
Saját tulajdonban lévő, vagy forgalmi engedélyben bejegyzett üzembentartóként való igényléshez kérjük, használja ügyfélablakunkat. Az adatok kitöltése után SimplePay-en keresztül van lehetősége a díj megfizetésére, engedélyét ezután emailben küldjük.
FONTOS! Amennyiben a folyamat megszakad, vagy a fizetés nem történik meg, az engedély nincs kiállítva. A második gépjárműre is lehet lakossági várakozási hozzájárulást igényelni online, amennyiben a fentebb leírt feltételek teljesülnek.
Személyes ügyintézés
Személyesen ügyfélszolgálatunkon (VII. kerület, Dohány utca 90.) az alábbi dokumentumok bemutatásával, előre utalás nélkül a helyszínen bankkártyás vagy készpénzes fizetéssel lehetséges.
- kitöltött kérelem
- forgalmi engedély
- személyi igazolvány
- lakcímkártya
- céges jármű esetén munkáltatói igazolás a használatról, lízingelt jármű esetén igazoló dokumentum a lízingbe adó cégtől
- más személy képviseletében történő eljáráshoz meghatalmazás, két tanú aláírásával
- nagycsaládos kedvezmény igénylése esetén a Magyar Államkincstár által kiállított hatósági igazolás
- ha az igazolás a forgalmi engedélyben lévő üzembentartó házastársának a nevére szól, akkor házassági anyakönyvi kivonat bemutatási is szükséges
E-mailen keresztül történő ügyintézés
Várakozási hozzájárulás iránti kérelem benyújtható e-mailen keresztül is az engedely@erzsebetparkolas.hu e-mail címre. Ebben az esetben az alábbi dokumentumok másolatát szükséges csatolni:
- kitöltött kérelem
- kitöltött adatkezelési nyilatkozat
- forgalmi engedély
- lakcímkártya
- személyi igazolvány
- céges jármű esetén munkáltatói igazolás a használatról, lízingelt jármű esetén igazoló dokumentum a lízingbe adó cégtől
- lakossági várakozási hozzájárulás megfizetéséről szóló bizonylat
A költségtérítés megfizetése átutalással intézhető: Budapest Főváros VII. kerület Erzsébetváros Önkormányzatának számlaszáma: 10403239-00033067-00000005 Kérjük a közlemény mezőben a rendszám feltüntetését!
FIGYELEM! Átutalással történő befizetést kizárólag e-mailen keresztül leadott kérelmek esetében tudunk elfogadni!
Lakossági várakozási hozzájárulási kérelmet nyújtottam be ügyfélablakon keresztül, de a válasz-e-mailben nem találtam fizetési adatokat.
Az éves várakozási díjat az ügyfélablak rendszeren keresztül tudja befizetni bankkártyával. Az adatok kitöltése után SimplePay-en keresztül van lehetősége a lakossági várakozási hozzájárulás megfizetésére, engedélyét ezután e-mailben küldjük. FONTOS! Amennyiben a folyamat megszakad, vagy a fizetés nem történik meg, az engedély nincs kiállítva. Engedély kiváltása: https://ugyfelablak.erzsebetparkolas.hu/login
Kedvezmények
Milyen esetben lehet további kedvezményt igényelni?
FŐSZABÁLY! A kedvezményeket kizárólag személyes ügyintézés során lehet igényelni ügyfélszolgálatunkon (VII. kerület, Dohány utca 90.).
- Az a kerületi lakos, aki mozgásában korlátozott parkolási igazolvánnyal rendelkezik a lakossági várakozási hozzájárulás éves díjának összegéből 100%-os kedvezményre jogosult. Neki az adminisztrációs díjat sem kell megfizetni.
- A kerületi nagycsaládosok (három vagy több gyermek esetén) az első és második autójukra is 50%-os kedvezményt igényelhetnek. A 2.200 forintos adminisztrációs díjat a nagycsaládosoknak is meg kell fizetni, így első autó után 20.200 forintot, a második autó után 38.200 forintot kell fizetniük.
- A kerületi nyugdíjasok (azok a nem nyugdíjasok, akik már betöltötték a 65. életévüket, és mindenki, aki öregségi, özvegyi, szülői, baleseti hozzátartozói nyugdíjban részesül) az első gépjárműre 50%-os kedvezményt kérelmezhetnek. A 2.200 forintos adminisztrációs díjat ebben az esetben is meg kell fizetni, így első autó után 20.200 forintot kell fizetniük.
- Az egészségügyi várakozási hozzájárulás éves mértéke 100%, ebben az esetben csak az adminisztrációs díjat kell kifizetni.
Gondozásra szoruló hozzátartozót ápoló családtag vagyok, számíthatok-e kedvezményes lakossági parkolási engedélyre?
Lakossági várakozási hozzájárulás annak a lakosnak adható, akinek állandó lakóhelye Budapest VII. kerületi várakozási övezet területén van (a lakcímkártyán szereplő lakóhely szerinti címen). A lakossági várakozási hozzájárulás díjából a nyugdíjasok, a nagycsaládosok és a mozgásukban korlátozottak jogosultak kedvezményre.
Nyugdíjas vagyok, számíthatok-e kedvezményre? Hogyan kell igazolnom, hogy nyugdíjas vagyok?
A nyugdíjas lakos az általa megjelölt első gépjárműre 50%-os kedvezményre jogosult. Igazolásként a nyugdíjfolyósító által kiállított igazolást szükséges benyújtani.
- életévemet betöltöttem, de még nem vagyok nyugdíjas, akkor is jár az 50% kedvezmény az első autóra?
Az az állandó lakcímmel rendelkező lakos, aki a 65. életévét betöltötte az első gépjárműre 50%-os kedvezményre jogosult.
Mozgáskorlátozott vagyok, hogyan kell igazolnom, hogy a kedvezményt igénybe tudjam venni?
Az a kerületi lakos, aki mozgásában korlátozott parkolási igazolvánnyal rendelkezik a lakossági várakozási hozzájárulás kedvezményes éves díjának összegéből 100%-os kedvezményre jogosult. Nekik az adminisztrációs díjat sem kell megfizetniük.
Szociálisan rászoruló vagyok, számíthatok-e kedvezményre?
Várakozási hozzájárulással kapcsolatos kedvezményt szociális rászorultság esetén a kerületi rendelet nem állapít meg.
Nagycsaládos vagyok, számíthatok-e kedvezményre?
A nagycsaládos lakos a várakozási hozzájárulás összegéből az első és a második gépjárműre is 50%-os kedvezményre jogosult.
Három gyerekem van, hány éves korig jár a kedvezmény?
Addig jár a kedvezmény, amíg három vagy több gyerek után folyósítják a családi pótlékot. A Kormányhivataltól kell igényelni a családi pótlék folyósításáról szóló hatósági bizonyítványt.
Parkolóházban / mélygarázsban parkolok, de emellett kiváltottam a várakozási hozzájárulást is azért, hogy szabályosan át tudjak haladni a 4 belső-erzsébetvárosi áthajtási ponton. Ha 2025-ben is parkolóházban / mélygarázsban parkolok, de továbbra is szabályosan szeretnék áthaladni az áthajtási pontokon, akkor ki kell fizetnem a várakozási hozzájárulási díj teljes összegét?
Ebben az esetben, ha az ügyfélszolgálaton bemutatja a parkolóházi bérleti szerződését, illetve saját garázs esetében a tulajdoni lapot, akkor 2.200 forintos adminisztrációs díj ellenében ugyanúgy megkapja az engedélyt, mint eddig.
Zöldrendszámos autóm van, mennyit kell fizetnem a lakossági várakozási hozzájárulásért?
A 2.200 forintos adminisztrációs díjat a zöldrendszámos autók után is be kell fizetni.
Jogosultság
Bejelentett állandó lakóhelyem van Budapest VII. kerületében, jogosult vagyok lakossági várakozási hozzájárulásra?
Igen, amennyiben a kérelmező van bejegyezve a gépjármű forgalmi engedélyébe, illetve céges gépjármű esetén munkáltatói igazolás, lízingelt autó esetén lízingigazolás kerül bemutatásra. További feltétel az eljárási költségtérítés megfizetése és a kérelem beadásának időpontjában – a parkolásüzemeltető nyilvántartása szerint – a kérelmezett gépjárműre ne legyen 30 napnál régebbi jogosulatlan parkolási esemény miatt kiszabott és nem vitatott várakozási díj és pótdíjtartozás. Engedély kiváltás: https://ugyfelablak.erzsebetparkolas.hu/login
Nincs állandó bejelentett lakóhelyem a kerület díjfizetős részén, kaphatok lakossági várakozási hozzájárulást?
Nem, lakossági várakozási hozzájárulás annak a lakosnak adható, akinek állandó lakóhelye VII. kerületi várakozási övezet területén van (a lakcímkártyán szereplő lakóhely szerinti címen).
Bejelentett tartózkodási helyem van a kerület díjfizetős részén, kaphatok lakossági várakozási hozzájárulást?
Nem, lakossági várakozási hozzájárulás annak a lakosnak adható, akinek állandó lakóhelye VII. kerületi várakozási övezet területén van (a lakcímkártyán szereplő lakóhely szerinti címen).
Bejelentett állandó lakóhelyem van a kerület díjfizetős részén, de a gépjármű a rokonomé / ismerősömé, kaphatok a gépjárműre lakossági várakozási hozzájárulást?
Nem, lakossági várakozási hozzájárulás annak a lakosnak adható, akinek állandó lakóhelye VII. kerületi várakozási övezet területén van (a lakcímkártyán szereplő lakóhely szerinti címen), az általa megjelölt egy darab gépjárműre, amelynek a lakos az üzembentartója (a kérelmező lakos szerepel a forgalmi engedélyben).
A lakossági várakozási hozzájárulás kiadásához a felsoroltak együttes feltétele szükséges, tehát hogy a kérelmező állandó lakóhelye a kerület díjfizetős részén legyen és ő legyen a gépjármű üzembentartója.
Bejelentett állandó lakóhelyem van a kerület díjfizetős részén, de céges gépjárművet használok, kaphatok lakossági várakozási hozzájárulást?
Igen, lakossági várakozási hozzájárulás annak a lakosnak adható, akinek állandó lakóhelye VII. kerületi várakozási övezet területén van (a lakcímkártyán szereplő lakóhely szerinti címen), az általa megjelölt egy darab munkáltatótól kizárólagos használatba kapott gépjárműre, amelynek a munkáltató az üzembentartója (a munkáltató szerepel a forgalmi engedélyben) vagy egy darab munkáltatótól kizárólagos használatba kapott munkáltató által lízingelt vagy tartósan bérelt gépjárműre (a lízingcég vagy bérbeadó cég szerepel a forgalmi engedélyben).
Amennyiben már rendelkezik olyan gépjárműre vonatkozó lakossági várakozási hozzájárulással, amelynek Ön az üzembentartója, úgy arról – a céges gépjárműre vonatkozó várakozási hozzájárulás igénylésekor – le kell mondania, mivel egy személynek csak egy lakossági várakozási hozzájárulás adható. További feltétel az eljárási költségtérítés megfizetése és a kérelem beadásának időpontjában – a parkolásüzemeltető nyilvántartása szerint – a kérelmezett gépjárműre ne legyen 30 napnál régebbi jogosulatlan parkolási esemény miatt kiszabott és nem vitatott várakozási díj és pótdíjtartozás. Engedély kiváltás: https://ugyfelablak.erzsebetparkolas.hu/login
Bejelentett állandó lakóhelyem van a kerület díjfizetős részén, de céges tehergépjárművet (tehergépjárműként vizsgáztatott gépjárművet) használok, kaphatok lakossági várakozási hozzájárulást?
Igen, lakossági várakozási hozzájárulás a munkáltatótól kizárólagos használatba kapott, a munkáltató által üzemben tartott (a munkáltató szerepel a forgalmi engedélyben) vagy lízingelt, vagy tartósan bérelt (a lízingcég vagy bérbeadó cég szerepel a forgalmi engedélyben) 3500 kilogramm megengedett legnagyobb össztömeget meg nem haladó tehergépkocsira is kiadható. További feltétel az eljárási költségtérítés megfizetése és a kérelem beadásának időpontjában – a parkolásüzemeltető nyilvántartása szerint – a kérelmezett gépjárműre ne legyen 30 napnál régebbi jogosulatlan parkolási esemény miatt kiszabott és nem vitatott várakozási díj és pótdíjtartozás.
Lakossági várakozási hozzájárulással rendelkezem a saját autómra, de kaptam a munkahelyemtől céges autót. Kérhetek a céges autóra lakossági várakozási hozzájárulást?
Egy személynek csak egy érvényes lakossági várakozási hozzájárulása lehet, így több gépjármű használata esetén el kell dönteni, hogy melyik gépjárműre igényel várakozási hozzájárulást.
A különböző intézményeknek is kell várakozási hozzájárulási díjat fizetni?
Igen. Az intézményi várakozási hozzájárulás éves díja intézményenként 10 darab járműig 48 ezer forint, minden további jármű esetében 150 ezer forint. Intézményi várakozási hozzájárulás adható kérelemre a VII. kerületi Rendőrkapitányságnak, az önkormányzat és a Polgármesteri Hivatal, az önkormányzat fenntartásában működő intézmények és az önkormányzat 100%-os tulajdonában álló gazdasági társaság számára, a központi költségvetési szervek részére, Erzsébetváros területén közérdekű tevékenységet folytató (például: szociális, nevelési-oktatási, oktatási, egészségügyi, kulturális és sport, egyházi, egyéb rendvédelmi) intézmények, szervezetek számára.
Lakossági várakozási hozzájárulást külföldi rendszámú autó után is lehet igényelni?
A lakossági várakozási hozzájárulás külföldi forgalmi rendszámú személygépjárművekre is kiállítunk, a jogosultság független a felségjelzéstől. Ebben az esetben is a lakossági várakozási hozzájárulás annak a lakosnak adható, akinek az állandó lakóhelye Budapest VII. kerületében (azaz a lakcímkártyáján szereplő lakóhely szerinti címen) a várakozási övezet területén van, és arra az általa megjelölt egy darab gépjárműre, amelynek a lakos az üzembentartója (a kérelmező lakos szerepel a forgalmi engedélyben).
Nem lakom a kerületben, de ide járok dolgozni, kaphatok várakozási hozzájárulást?
Nem, lakossági várakozási hozzájárulás annak a lakosnak adható, akinek állandó lakóhelye a Budapest VII. kerületi várakozási övezet területén van (a lakcímkártyán szereplő lakóhely szerinti címen).
Én vagyok a gépjármű tulajdonosa, de más magánszemély az üzembentartó, jogosult vagyok várakozási hozzájárulásra?
Nem, lakossági várakozási hozzájárulás annak a lakosnak adható, akinek az állandó lakóhelye Budapest VII. kerületében (azaz a lakcímkártyáján szereplő lakóhely szerinti címen) a várakozási övezet területén van, és arra az általa megjelölt egy darab gépjárműre, amelynek a lakos az üzembentartója (a kérelmező lakos szerepel a forgalmi engedélyben).
Két gépjármű üzembentartója vagyok, mindkét gépjárműre kérhetek lakossági várakozási hozzájárulást?
Nem, amennyiben mindkét gépjárműnek Ön az üzembentartója, csak az egyikre kérhet lakossági várakozási hozzájárulást. Lakcímenként legfeljebb 2 darab lakossági várakozási hozzájárulás adható ki, üzembentartónként azonban csak egy.
Lakossági várakozási hozzájárulás érvényessége
Lakossági várakozási hozzájárulással rendelkezem, hol parkolhatok díjfizetés nélkül a kerületben?
A lakossági várakozási hozzájárulás a kerület önkormányzati tulajdonú közúti várakozóhelyein és a fővárosi önkormányzati tulajdonú közúti várakozóhelyeken – kivéve a Baross téren, az Erzsébet körúton, a Károly körúton, a Thököly úton és a Dózsa György úton – időtartam korlátozás nélküli várakozásra jogosít.
Lakossági várakozási hozzájárulással rendelkezem, hol nem érvényes a hozzájárulás a kerületben?
A Baross téren, az Erzsébet körúton, a Károly körúton, a Thököly úton és a Dózsa György úton nem érvényes.
Lakossági várakozási hozzájárulással rendelkezem, meddig érvényes a hozzájárulásom?
A lakossági várakozási hozzájárulás a kiadás évét követő év január 31-ig, illetve visszavonásig érvényes.
Lakossági várakozási hozzájárulással rendelkezem a korábbi autómra, de gépjárművet cseréltem, mi a teendőm?
A korábbi gépjárműre érvényes várakozási hozzájárulásáról 8 napon belül le kell mondania, majd az új gépjárműre egy új kérelmet kell benyújtania a szükséges mellékletekkel, továbbá az adminisztrációs díj befizetésével.
Online ügyintézés esetén kérjük, hogy előzetesen mondja le e-mailen (engedely@erzsebetparkolas.hu) a korábbi, még érvényes várakozási hozzájárulását és az erről szóló visszajelzést követően nyújtsa be új kérelmét az ügyfélablakon (https://ugyfelablak.erzsebetparkolas.hu/login).
Lakossági várakozási hozzájárulással rendelkezem a korábbi autómra, de gépjárművet cseréltem, ebben az esetben újra be kell fizetnem az éves várakozási díjat?
Nem, gépjárműcsere esetén (évente maximum 2 alkalommal) az új gépjárműre a 2.200 forintos adminisztrációs díj megfizetésével válthatja ki lakossági várakozási hozzájárulását.
Lakossági várakozási hozzájárulással rendelkezem, amit költözés/ gépjárműértékesítés miatt szeretnék visszavonni. Kapok időarányos visszatérítést a befizetett díjból?
Amennyiben június 30-ig kérelmezik a várakozási hozzájárulás visszavonását, a második félévre befizetett hozzájárulási díj összege visszajár. Július 1-e után indított visszavonási kérelmek esetében nincs visszatérítés.
Van lakossági várakozási hozzájárulásom, milyen esetekben szűnik meg a jogosultságom, milyen adatváltozásokat kell bejelentenem?
Amennyiben
- az üzembentartó személyében év közben változás áll be,
- a gépjárművet a forgalomból kivonják,
- az üzembentartó év közben gépjárművet cserél, vagy a gépjármű új rendszámot kap,
- az üzembentartó állandó lakhelye megszűnik,
- a várakozási hozzájárulásra való jogosultság megszűnik, így azt 8 napon belül írásban be kell jelenteni, ami alapján a várakozási hozzájárulás visszavonásra kerül. A bejelentést a lemondó nyilatkozat megküldésével lehet megtenni. (engedely@erzsebetparkolas.hu)
Amennyiben a hozzájárulással rendelkező a fenti kötelezettségének nem tesz eleget, a részére kiadott hozzájárulás visszavonásra kerül, így érvényét veszti.
A lakossági várakozási hozzájárulásról általában
Hogyan határozza meg az erzsébetvárosi önkormányzat a kedvezményes kerületi lakossági parkolási engedély díját?
Próbáltunk egy egyensúlyi állapotot találni, és úgy megállapítani a díjakat, hogy akiknek igazán szükségük van a parkolásra, azok megengedhessék maguknak. Tudjuk, hogy az első autóról nehezen mond le bárki, de ez a lépés arra késztetheti azokat, akik csak tárolják az autójukat, de nem használják már a mindennapokban, hogy máshol oldják meg azok tárolását. Ugyanez a helyzet a második autónál is.
A megemelt díjakért cserébe adnak valamit az autósoknak?
Fontos tisztázni, hogy az autósok számára a parkolás továbbra is kedvezményes marad.
A parkolás valójában eddig sem volt ingyenes az erzsébetvárosi lakosoknak az első autóra. Zónától függően 150.000 forintot vagy 112.500 forintot kellett volna fizetniük, csak az önkormányzat erre gyakorlatilag 100%-os kedvezményt adott (csupán a 2.200 forintos adminisztrációs költséget kellett megfizetniük).
A jelenlegi döntéssel sem szűnik meg az önkormányzati kedvezmény csupán a mértéke fog csökkenni. A várakozási engedélyekből befolyó összeget az autósok és a gyalogosok érdekében használjuk fel a közterületek állapotának javítására.
Ha kiváltom a lakossági várakozási hozzájárulást, tudják garantálni, hogy lesz parkolóhelyem?
A parkolási hozzájárulás nem szolgáltatás, hanem használati engedély. Sajnos nem tudjuk biztosítani, hogy mindenkinek legyen a saját társasháza előtt parkolóhelye, azonban ez a lépés arra késztetheti azokat, akik csak tárolják az autójukat, de nem használják már a mindennapokban, hogy máshol oldják meg azok tárolását. Ugyanez a helyzet a második autónál is. Az intézkedéstől a zsúfoltság csökkenését várjuk.
Miből gondolják, hogy kevesebben fogják kiváltani a lakossági várakozási hozzájárulást?
Amikor 2023. év elejétől a háztartásonként kiadható engedélyek számát kettőre korlátoztuk, és a második autó esetében a környezetvédelmi besorolás és a parkolási zóna alapján határoztuk meg a kedvezményt a várakozási engedélyekre, az előző évhez képest majdnem felére csökkent az igénylések száma. A szabályozás bevezetése előtt ugyanis a második autóra 1.142 engedélyt adtunk, 2024-re ez a szám 610-re csökkent.
Ha a számokból végül az derül majd ki, hogy ezek után sem csökken a kiadott engedélyek száma, akkor tovább emelik a díjakat?
A józsefvárosi példából kiindulva várhatóan csökkenni fog a kiadott parkolási engedélyek száma, nagyobb csökkenésre a második autók esetében számítunk. A helyzet az, hogy jelenleg 7.203 parkolóhely van Erzsébetvárosban, és idén 9.450 (mindennel együtt 10.814) lakossági várakozási engedély került kiadásra. Ezt a két számot muszáj közelíteni egymáshoz, mert egyszerűen nem fér el több autó. Bízunk benne, hogy ez a mostani átalakítás is hozzájárul a zsúfoltság csökkentéséhez.
Miért nem annyi lakossági várakozási engedélyt adnak ki, amennyi parkolóhely van?
A fővárosi parkolási rendelet nem teszi lehetővé és nem is ismer el olyan szempontokat, ami alapján limitálni lehetne a kiadott lakossági várakozási engedélyek számát. A rendeletben előírt feltételek teljesítése esetén jár a lakossági várakozási engedély, az önkormányzatnak nincs lehetősége a kérelmezők között szelektálni.